Polecane

Najnowsze


Jak na blogspot napisać posta "na zapas", czyli planowanie postów

Czy na blogerze można napisać posta "na brudno", albo "na zapas". Oczywiście tak. Pokażę Wam jak zaplanować publikację postów na blogu blogspot. Dowiecie się do czego służy opcja "Publikacja" oraz czym różnią się przyciski "Opublikuj" i "Zapisz". Dlaczego niektóre posty oznaczone są "Wersja robocza" albo "Zaplanowane".
Pomysły na posty a planowanie postów na zapas

Czy na blogspot można pisać posty "na brudno" ?

Przyznam się, że należę do blogerów, którzy swoje teksty piszą na gorąco. Czyli jeśli mam ochotę napisać posta na blogu blogspot to siadam od razu do komputera i piszę wprost na bloga. Nie używam żadnego edytora tekstu, choćby Word'a, tylko tekst powstaje po kliknięciu opcji "Nowy post".

Czasami post jest gotowy do publikacji od razu, ale zwykle uznaję iż jest to wersja "na brudno" i czeka ją jeszcze trochę poprawek. Dobrze jest bowiem, odejść przynajmniej na tą godzinkę od tekstu, by powrócić do niego i już "na świeżo" przeczytać go powtórnie dokonując poprawek. Czasami również dodaję zdjęcia.

Post, który w taki sposób tworzę, oczywiście nie powinien być widoczny dla czytelników i nie jest. Aby tak było - używam do zapisywania posta i późniejszych jego zmian tylko przycisku "Zapisz". Utworzony post zapisany poprzez kliknięcie przycisku "Zapisz" (a nie "Opublikuj") widoczny jest na liście postów ( Posty>Wszystkie )  i oznaczony napisem "Wersja robocza".

Planowanie posta: wersja robocza posta

Warto też zaznaczyć, że blogger zapisuje tworzonego posta w sposób automatyczny co pewien czas. Czyli pomimo tego, że nie kliknęliśmy przycisku "Zapisz" ani "Opublikuj" zostanie utworzony post właśnie w "Wersji roboczej". Warto jednak samemu kontrolować co robimy i po prostu od czasu do czasu zapisywać samodzielnie swoją pracę.

Jeśli mam kilka takich postów napisanych "na brudno" to wygodnie do ich odszukania użyć opcji Posty>Wersje robocze:
Wersje robocze: pomysły na posty
Otrzymamy wtedy listę wszystkich przygotowanych i zapisanych, ale jeszcze nie opublikowanych postów.

Co zrobić z takimi postami. Jeśli post jest już gotowy to możemy go opublikować na blogu, czyli pokazać czytelnikom. Wystarczy, że klikniemy przycisk "Opublikuj". 

Czy na blogspot można napisać posta "na zapas"

Oczywiście możemy też poczekać i nie publikować go od razu. Zawsze przecież możemy opublikować go dopiero za jakiś czas. Na przykład gdy nie będziemy mieli pomysłu na kolejnego posta. Oto pytanie od czytelnika:
Czy na blogspot można zrobić posta na zapas?
Tak, że go napiszę, ale nie będzie on widoczny jeszcze na blogu. A potem np na następny dzień go udostępnię dla wszystkich? Bo właśnie teraz mam pomysły, a jak potem nie będę miał, to dam ten post.

Tak, możemy tak zrobić. Przygotowujemy sobie posta wcześniej zapisując go tylko przyciskiem "Zapisz". A potem publikujemy w wybranym momencie klikając po prostu przycisk "Opublikuj".

A co jeśli chcielibyśmy opublikować go konkretnego dnia. Na przykład z góry wiemy, że powinien pojawić się na blogu przed świętami, bo zawiera życzenia świąteczne. Już jednak dwa tygodnie wcześniej wyjeżdżamy i nie będziemy mieć dostępu do Internetu. Co z postem? Z jego publikacją? Czy ktoś może opublikować go wtedy za nas?

Planowanie publikacji postów na blogu

Tak, posta może za nas opublikować blogger w sposób automatyczny, bez naszego udziału. Jak?

Napisany post, dla którego kliknęliśmy przycisk "Opublikuj" publikowany jest domyślnie od razu. Czyli tuż po naciśnięciu przycisku jest widoczny dla czytelników bloga. Możemy jednak czas publikacji (widoczności na blogu) określić sami ustawiając odpowiednio w "Ustawienia posta" opcję "Publikacja":

Pomysły na posta, planowanie

Po kliknięciu opcji "Publikacja" mamy możliwość ustawienia daty i czasu zaznaczając najpierw opcję "Ustaw datę i godzinę". Następnie możemy wybieramy datę, zmienić czas i zapisać zmiany klikając przycisk "Gotowe":

Pomysły na posty: planowanie publikacji


Pomysły na posty. Jak je zapisywać?

Być może właśnie teraz macie mnóstwo pomysłów na nowe posty na waszego bloga. Jeśli prowadzicie go na blogspocie (czyli blogerze) to już wiecie jak możecie sobie z nimi poradzić.
Możecie do tego celu używać kartek, notatnika czy kalendarza, możecie używać jakiegoś edytora tekstu np Notatnika, Word'a czy specjalnych programów np Evernote'a. Ja próbowałam używać wszystkich tych sposobów, ale najlepszym okazał się ten najprostszy. 
Po prostu gdy mam pomysł na nowego posta to wchodzę na bloggera i tworzę posta w Wersji roboczej. Czyli tworzę posta, wpisuję mu tytuł i klikam "Zapisz". W ten sposób tworzę sobie listę pomysłów, do której zawsze mam dostęp. Gdy tylko mam czas przeglądam tę listę i wybieram jeden z pomysłów, czyli postów na liście Posty>Wersje robocze  ... i zaczynam pisać, czyli uzupełniać posta. Dopóki nie jest skończony klikam tylko co pewien czas przycisk "Zapisz".

Gdy post jest ukończony i gotowy mam trzy możliwości:
 1. opublikować go natychmiast: czyli kliknąć przycisk "Opublikuj"
 2. opublikować go konkretnego dnia: czyli ustwić termin (w "Ustawienia posta" rozwinąć opcję "Publikacja", a następnie wybrać konkretny termin potwierdzając przyciskiem "Gotowe") a następnie opublikować klikając przycisk "Opublikuj"
 3. pozostawić go na razie i nie publikować, czyli "trzymać go na zapas". Wiem przecież, że ważne jest pisanie bloga regularnie, więc wykorzystam tego posta kiedyś, gdy nie będę mieć innych aktualnych tematów na posty

Zdjęcie: Pen, diary and glassess, autor Generation Bass na licensji CC2.0

2 komentarze:

 1. Zrobiłam wszystko tak, jak napisałaś. Mimo to posty się nie publikują zaplanowanego dnia, tylko dalej są wersją roboczą. Nigdzie nie ma informacji co z tym zrobić, wyświetla się tylko pełno takich samych postów jak Twój.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wystarczy ustawić Datę publikacji. Musisz jeszcze posta OPUBLIKOWAĆ, czyli kliknąć przycisk OPUBLIKUJ.

   Usuń