Polecane

Najnowsze


Zmiany na blogach blogger/blogspot. Już od 11 stycznia zmiany w Obserwatorzy

Zupełnie niedawno pisałam o zmianach na blogerze (a w zasadzie na blogach prowadzonych na platformie blogger/blogspot). Cieszyłam się zmianami, informując o nowym gadżecie i pokazując jak go wykorzystać: Nowy gadżet: Polecany post. Dzisiaj mam mieszane uczucia przedstawiając Wam kolejne planowane zmiany.

Obserwatorzy - zmiany 

I znowu Google szykuje zmiany, które następują wraz z 11 stycznia. Dotyczą one korzystania z Sieci znajomych Google,  co wpływa na możliwości Obserwacji bloga i gadżetu Obserwatorzy.

Pierwsza zmiana dotyczy możliwości obserwacji blogów. Do obserwacji nie będzie już można wykorzystać  kont Twitter, Yahoo, Orkut oraz  OpenId, AIM, Netlog.

Druga zmiana dotyczy tego, że będą usuwane profile nie Google'owe. Czyli jeśli ktoś do tej pory obserwował blogi korzystając z powyższych możliwości to jego obserwacja niejako wygaśnie.

Obie te zmiany mogą spowodować, że zmniejszy się liczba Obserwatorów na naszych blogach.

Tak było do tej pory:
Aby obserwować bloga wystarczyło skorzystać z gadżetu Obserwatorzy. Nie było konieczności posiadania konta Google.
Wygląd gadżetu Obserwatorzy na blogu Blogopasja

Bloga mogliście obserwować również posiadając po prostu konto na Twitter'ze czy Yahoo:
Możliwość korzystania z gadżetu Obserwatorzy również z innych kont

Jaki ma to wpływ na nasze blogi?

W przypadku akurat tego bloga, który dotyczy blogowania i blogów blogger (czyli Blogopasja) myślę, że zmiany nie będą miały wpływu na liczbę Obserwujących. Myślę, że większość czytających bloga Blogopasja posiada konta Google, bo po prostu ma również blogi na blogerze (zastanawiam się tylko, co w przypadku osób, które mają bloga na blogerze, ale zakładali go już dawno (zanim Blogger należał do Google) i nie posiadają konta Google, czyli gmail'a.

W przypadku drugiego mojego bloga, który nie dotyczy blogowania, może być nieco inaczej. Okaże się, czy z możliwości Obserwacji korzystały osoby wykorzystujące inne konta chociażby Twitter'a.

Komunikat - tekst oryginalny

Jeżeli przegapiliście komunikat o powyższych zmianach to tutaj przedstawiam oryginalny tekst od Google :
In 2011, we announced the retirement of Google Friend Connect for all non-Blogger sites. We made an exception for Blogger to give readers an easy way to follow blogs using a variety of accounts. Yet over time, we’ve seen that most people sign into Friend Connect with a Google Account. So, in an effort to streamline, in the next few weeks we’ll be making some changes that will eventually require readers to have a Google Account to sign into Friend Connect and follow blogs

As part of this plan, starting the week of January 11, we’ll remove the ability for people with Twitter, Yahoo, Orkut or other OpenId providers to sign in to Google Friend Connect and follow blogs. At the same time, we’ll remove non-Google Account profiles so you may see a decrease in your blog follower count.

We encourage you to tell affected readers (perhaps via a blog post), that if they use a non-Google Account to follow your blog, they need to sign up for a Google Account, and re-follow your blog. With a Google Account, they’ll get blogs added to their Reading List, making it easier for them to see the latest posts and activity of the blogs they follow.
We know how important followers are to all bloggers, but we believe this change will improve the experience for both you and your readers
.

7 komentarzy:

 1. Coraz więcej złych rzeczy wprowadzają... you tube też miał być jakoś płatny czy coś... nie wdrążałam się w temat ale coś o uszy mi się obiło

  OdpowiedzUsuń
 2. Kombinują i w końcu przekombinują... Tylko utrudniają :(

  OdpowiedzUsuń
 3. Przeszli na ciemną stronę mocy... ;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Według mnie Google z dużo sobie pozwala, ale kto mu zabroni...

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak dodać stronę swojego bloga do Google Friend Connect ? ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czy istnieje jeszcze możliwość obserwacji blogów z bloggera a nie g+? Nie mam powiązanego bloga z kontem i chciałabym, aby tak pozostało
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń