Polecane

Najnowsze


Jak ustawić ilość postów na stronie etykiety (kategorii)

Zajmiemy się teraz tym, jak regulować ilość wyświetlanych postów, po kliknięciu danej etykiety na blogu blogger/blogspot.

Ilość postów na stronie głównej bloga możemy regulować w ustawieniach: Ustawienia > Posty i komentarze, i w Pokaż najwyżej ustawiamy liczbę postów na stronie głównej. Jeśli ustawisz tu 1 post, na stronie głównej będzie pokazywany dokładnie 1 post. Gdy klikniesz Starsze posty, Nowsze Posty również zobaczysz tylko jednego posta. Ustawienie to działa dobrze na stronie głównej oraz nowszych, starszych postach; ale nie dotyczy sytuacji gdy ktoś kliknie etykietę. Tą sytuacją zajmiemy się w tym właśnie poście.
Od razu zaznaczam, że będzie to wymagało modyfikacji kodu szablonu (dlatego post oznaczyłam etykietą dla zaawansowanych). Zanim zdecydujesz się na wprowadzanie zmian na swoim blogu, najpierw przetestuj je na jakimś blogu testowym. Dopiero wtedy przejdź na bloga docelowego, wykonaj kopię obecnego szablonu i zacznij działać.

Powiedzmy, że chcę na blogu pokazać tylko 3 posty gdy ktoś kliknie etykietę. Domyślnie pokażą się wszystkie posty oznaczone tą etykietą, maksymalnie 20. Jeżeli mam np 20 takich postów, to mogę je  teraz wszystkie zobaczyć. Albo i nie, musimy pamiętać o ograniczeniu Bloggera: ciężkość strony nie może przekraczać 1MB. Jeśli więc w postach mam wiele, dużych zdjęć i na dodatek nie stosuję opcji Zawijanie tekstu to zobaczę ograniczoną przez Bloggera ilość postów np 3, a resztę obejrzę dopiero po kliknięciu Starsze Posty.

Przyjmujemy więc, że w postach stosujemy Zawijanie tekstu. Czyli na stronie głównej korzystamy ze skrótów postów, a cały post widoczny jest po kliknięciu Czytaj więcej (jeśli nie wiesz o co chodzi, koniecznie przeczytaj: Jak zrobić skrót posta, czyli tylko fragment posta). I teraz chcę tą ilość postów ograniczyć. W moim konkretnym przypadku chodzi mi o to by wszędzie, na stronie głównej oraz na stronie etykiet, było wyświetlane dokładnie 6 postów.

Kiedy ustawienie to jest przydatne? Przykład

Myślę, że na większości blogów nie ma potrzeby ustawiania tej ilości postów. Umiejętność ta może być przydatna gdy tworzymy bloga gdzie posty wyświetlane są w kolumnach (szablon o układzie siatki/grid/kafelków).

Tutaj przykład takiego szablonu, który aż prosi o takie ustawienie. Posty przedstawiane są w trzech kolumnach. Wydaje się, że optymalną ilością będą 2 rzędy. Popatrzcie sami tak wygląda strona główna:Po kliknięciu etykiety, jednej z pozycji w górnym menu otrzymalibyśmy nieokreśloną liczbę postów (maks 20) zależną od ich ciężkości: 


Aby nie zdawać się na los, bierzemy sprawy w swoje ręce i po pierwsze w postach stosujemy Zawijanie tekstu, a po drugie ustawiamy konkretną ilość postów. W tym przypadku na stronie głównej (oraz nowsze, starsze posty) oraz na stronie etykiet ustawiamy 6 postów. Moglibyśmy oczywiście ustawić inną liczbę, np 3, 6 czy 9.

Ilość postów po kliknięciu etykiety: jak to ustawić


Oto jak wygląda link/odnośnik dla etykiety na blogia.pl, jeśli go klikniesz dostaniesz pewną ilość postów oznaczonych tą etykietą (kliknij by sprawdzić): 

http://www.blogia.pl/search/label/szablony

I teraz dla tego linku ustawiam 2 jako liczbę postów do pokazania dla strony etykiety (kliknij by sprawdzić i zobaczyć różnicę): 
http://www.blogia.pl/search/label/szablony?max-results=2
Podobne ustawienie zastosujemy teraz dla całego szablonu i wszystkich etykiet.

Ustawianie ilości postów wyświetlanych po kliknięciu danej etykiety

Krok 1. Przejdź do edycji szablonu (pamiętaj co napisałam wcześniej, załóż bloga testowego i zrób kopię szablonu). W tym celu przejdź do bloga, kliknij Szablon,  a następnie przycisk Edytuj kod HTML.

Krok 2. Wyszukaj w kodzie swojego szablonu  kod podany poniżej. Występuje on w kodzie kilka razy :
expr:href='data:label.url' 
Krok 3. Zamień wyszukany kod (wszystkie jego wystąpienia) na następujący, oczywiście liczbę 6 zamień na oczekiwaną liczbę postów:
expr:href='data:label.url + "?max-results=6"'


Odnośniki kierujące do etykiet

W ten sposób podana przez nas liczba wyświetlanych postów generowana jest automatycznie w linkach etykiet. Generowana automatycznie czyli ustawiana wszędzie, dla etykiet w gadżecie Etykiety, w postach, w kategoriach menu.

4 komentarze:

  1. Jak zwykle same pomocne informacje! Dziękuję Ci, ze jesteś! :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Zrobisz wpis jak założyć konto na InLinkz i zrobić pod postem linkowe party?

    OdpowiedzUsuń
  3. Jestem oczarowana blogiem! Trafiłam na niego przypadkowo, ale bardzo się cieszę bo jest to wg mnie najlepszy blog poruszający taką tematykę. Dzięki Tobie stworzyłam swój blog w taki sposób jaki chciałam :) Bardzo Ci dziękuję za pomoc :) Czekam na kolejne wpisy :)

    OdpowiedzUsuń